Боротьба за право називатися народом
18 травня кримськотатарське населення відзначає День боротьби за свої права. У цьому році виповнюється 75 років (1944 р.) депортації кримських татар та інших народів Криму. З нагоди цих дат у 10-11 класах був проведений урок – пам'ять за темою:
«Ісмаїл Гаспринський (1851 – 1914 р.р.) – класик кримськотатарської літератури». Під час уроку учні ознайомилися з життєвим та творчим шляхом видатного кримськотатарського письменника, його життєвим кредом, дослідили творчу діяльність, Оповідання «Арслан - киз» вразило учнів: дівчина – мусульманка виявилася сміливішою за чоловіків, пішла наперекір забобонам та звичаям свого народу, аби тільки звільнити свій народ від гнобителів – китайців.
Ісмаїл Гаспринський – письменник, поет, просвітитель, журналіст, громадський діяч, видавець, вчений, реформатор, палкий патріот.
Ісмаїл Гаспринський був людиною прогресивних поглядів. Закордонні подорожі вплинули на світогляд письменника – визнавав необхідність реформування освіти ісламських народів. Він був організатором джадидизму - руху на зближення ісламської культури з європейською культурою за оновлення життя мусульман. Його слова звучать як заповідь для ісламських народів:
«Наша релігія вчить, що добро можна творити трояко: працею, словом і милостинею, – і те, і друге, і третє однаково бажані Богу і шляхетні: бідний допомагає ближньому роботою, вчений – настановою, багатий – милостинею».
Пам'ять про Гаспринського живе серед населення Криму. Йому встановлено пам'ятники в Сімферополі та Бахчисараї, його ім'ям названо республіканську кримськотатарську бібліотеку в Сімферополі.