Батарейки
Батарейки — це хімічні пристрої, елементи яких вступають в реакцію, даючи на виході електрику. Корпус елементу живлення зроблений із металлу, який повністю ізолює вміст до того часу, поки оболонка не піддалася коррозії. У складі внутрішньої частини є не менш 10 хімічних високотоксичних елекментів і розчинні важкі метали – літій, ртуть, свинець, кадмій.
В кожній їз них є анод – порошок цинку, який просочений електролітом і катод – двоокис магнію в суміші з двоокисом титану.
В залежності від складу електроліту батарейки поділяються на:
Сольові
Лужні (алкалінові)
Літієві
Срібні
Ртутні.
Утилизуватись повинні аккумулятори, літієві, літій-іонні та цинкові батарейки. Крім цього, необхідно утилізувати стандартні акумулятори AA або AAA, які використовуються у побутових приладах: фотоапаратах, мобільних телефонах, ноутбуках та електро інструментах.
Переробка батарейок відбувається з нейтралізацією небезпечних речовин і вилучення металів для вторинного використання: вуглецю, цинку, заліза, марганцю.
З 1 т. батарейок можна отримати 288 кг. марганцю, 240 кг. цинку, близько 47 кг. графиту. Склад марганцю (28,8%) і цинкц (24%) в батарейках вище, ніж у природних покладах найбагатших руд (до 26%).
Як відбувається процесс утилізації батарейок:
Спочатку батарейки сортуются по технологічним групам.
Далі вони подрубнюються у спеціальному шредері.
Після подрібнення виходить шихта (вихідні суміші, що використовуються в пірометалургійних чи інших високотемпературних процесах (виробництво скла, цементу, деяких керамічних матеріалів і виробів, коксування вугілля).
Шихта поміщається у вібросепаратор, де відсіюється порошок – карбон, насичений хлорним сполуками цинку. Це вже готовий матеріал для металургії, де цинк з вугіллям використовуються при плавці металу. Цинк покращує плинність металів при плавці.
Далі, шихта, яка пройшла вібровідсіювання, переміщається в магнітний барабан, який відділяє залізо від цинку .
З отриманої поліметалевої суміші в кілька етапів вилуговування витягують марганець і цинк (у вигляді солей), а також графіт. В цілому на чотири видобутих елемента припадає 80% маси батарейок.
Досвід країн ЄС засвідчує, що перероблення відпрацьованих батарейок і акумуляторів доцільно здійснювати на великих механізованих та автоматизованих підприємствах. Оскільки відпрацьовані батарейки та акумулятори добре зберігаються, їх можна накопичувати у великі товарні партії і перевозити на великі відстані.